Boj s korupcí
Co je korupce?
Korupce pochází z latinského slova „rumpere“-kazit, nalomit, oslabit. Latinský výraz „corruptus“ označuje následek takového zlomu, který způsobuje, že dotyčný je přinucen ke změně názorů, postojů a zásad. Korupci je možno definovat jako zneužití pravomoci za účelem získání osobního prospěchu. Znamená takové jednání představitelů veřejné správy, jímž se nedovoleně a nezákonně obohacují prostřednictvím zneužívání pravomocí, které jim budou svěřeny. Korupce se však nevyhýbá ani soukromému sektoru. Je to celosvětový fenomén spojený vždy s mravním a etickým pochybením člověka. Opakem korupce je integrita.
Trestní legislativa
Česká trestní legislativa pojem „korupce“ nezná, pod tento pojem však lze zařadit trestné činy uvedené v části druhé hlavy X trestního zákoníku (zákon č. 40/209 Sb.) nazvané „Trestné činy proti pořádku ve věcech veřejných“ (Přijetí úplatku, Podplácení, Nepřímé úplatkářství), skutkovou podstatu trestných činu definujících korupci naplňují také trestné činy Zneužití pravomoci úřední osob, Maření úkolů úřední osoby z nedbalosti, Neoprávněné nakládání s osobními údaji, Zneužití informace a postavení v obchodním styku, Sjednání výhody při zadávání VZ, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, Pletichy při zadávání VZ a při veřejné soutěži, Pletichy proti veřejné dražbě a další.
Velmi rozšířenou formou korupce je také nepotismus (z lat. nepos – synovec), což je zvýhodňování příbuzných, a klientelismus.
ČR se na mezinárodní úrovni zavázala vytvářet strategie a preventivní opatření proti korupci (čl. 5 a 6 Úmluvy OSN proti korupci). Současná vláda deklarovala důsledné prosazování vládní politik boje s korupcí vedoucí ke zlepšení právního prostředí a celkové kultivaci politické kultury v ČR.
Mezinárodní organizace a evropské instituce zabývající se bojem s korupcí
- GRECO (Skupina států proti korupci)
- Rada Evropy
- OSN (Úmluva proti korupci)
- OECD (Úmluva proti podplácení zahraničních veřejných činitelů v mezinárodních obchodních transakcích)
- OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům)
Boj s korupcí definovala současná vláda, stejně jako vlády předchozí, jako jednu ze svých priorit. Na vládní úrovni bylo schváleno několik strategických dokumentů vztahujících se k této problematice.
Vládní dokumenty boje s korupcí
- Vládní koncepce boje s korupcí na léta 2023 až 2026
- /system/files/public/vladni-koncepce-boje-proti-korupci-na-leta-2023-az-2026.pdf
- Východiska pro vytvoření protikorupčního strategického dokumentu České republiky pro období po roce 2017
- /system/files/public/vychodiska-pro-vytvoreni-protikorupcniho-strategickeho-dokumentu-ceske-republiky-pro-obdobi-po-roce-2017-1.pdf
- Rámcový rezortní interní protikorupční program (poslední aktualizace v roce 2018)
- /system/files/public/rripp-aktualizace-2018.pdf
- Metodické doporučení k vyhodnocení RIPP
- /system/files/public/metodicke-doporuceni-k-vyhodnoceni-ripp-2020.doc
Základní rezortní dokumenty týkající se boje s korupcí:
- Rezortní interní protikorupční program Ministerstva obrany ze dne 25. června 2024, čj. MO 335369/2024-6757
- /system/files/public/ripp_mo_2024.pdf
- Zpráva o plnění úkolů z Rezortního interního protikorupčního programu Ministerstva obrany
- RMO č. 6/2013 Etický kodex zaměstnanců Ministerstva obrany
- /system/files/public/eticky_kodex.pdf
Dne 1. ledna 2024 nabyl účinnosti Služební předpis nejvyššího státního tajemníka ze dne 3. října 2023 o pravidlech etiky státních zaměstnanců
/system/files/public/sluzebni_predpis_nevyssiho_statniho_tajemnika_ze_dne_3._rijna_2023.pdf
Ochrana oznamovatelů (whistleblowing)
Dne 17. prosince 2021 vstoupila v účinnost Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (Směrnice).
/system/files/public/smernice_eu_2019_1937.pdf
Dne 1. srpna 2023 nabyl účinnosti zákon č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (Zákon), kterým je do právního řádu ČR transponována výše uvedená Směrnice.
171/2023 Sb., 1. 8. 2023, aktuální znění, informativní znění systému e-Sbírka (e-sbirka.cz)
Ministerstvo obrany ČR provozuje dle Zákona vnitřní oznamovací systém, jehož prostřednictvím lze podat oznámení o skutečnostech nasvědčujících možnému protiprávnímu jednání v Ministerstvu obrany.
Přijímána jsou oznámení o možném protiprávním jednání, které:
- má znaky trestného činu,
- má znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100.000,- Kč,
- porušuje zákon č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, nebo
- porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v některé z oblastí uvedených v Zákoně.
Ministerstvo obrany přijímá oznámení od fyzických osob, které pro organizační složku státu – Ministerstvo obrany, byť zprostředkovaně, vykonávaly nebo vykonávají práci nebo jinou obdobnou činnost.
Aby byla oznamovateli přiznána ochrana dle zákona č. 171/2023 Sb., musí se v oznámení ztotožnit svým jménem, příjmením a datem narození nebo jiným údajem, z něhož lze dovodit jeho totožnost.
K přijámí oznámení a plnění role v oblasti ochrany oznamovatelů byly určeny osoby v působnosti Sekce státního tajemníka MO.